Eskişehir Damla Halı Yıkama
Halı Yıkama Temizlik Koltuk Yıkama
75.Yıl Mahallesi Oto Esnaflar Sanayi Sitesi S Blok. No:9
info@eskisehirdamlahaliyikama.com
0 222 218 1819 - 0 222 218 3222 - 0 538 305 4004

KAMU KURUMLARINDA SİBER GÜVENLİĞİ ARTIRACAK 6 ADIM!

24.09.2020 

DEVLET KURUMLARINDA İZLENMESİ GEREKEN SİBER GÜVENLİK HARİTASI!

Her alanda olduğu gibi kamu hizmetlerinde de dijitalleşme son sürat devam ediyor. Ancak devlet kurumlarının web uygulamalarının şirketlere oranla az güvenliğe sahip olması, kamu kurumlarının siber güvenliğini de tartışır hale getiriyor. Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber güvenliklerini geliştirmeleri için kamu kurumlarının uygulaması gereken 6 adımı sıralıyor.


Daha hızlı ve karmaşık hale gelen siber saldırıların hedeflerinde kamu kurumları da bulunuyor. Özellikle dijitalleşme ile birlikte yeni uygulamalara ve hizmet anlayışlarına adapte olan kamu kurumlarının siber güvenliklerinin ne kadar dayanıklı olduğu merak ediliyor. Dünya genelinde kamu kurumlarının sahip oldukları web uygulamalarında güvenlik seviyesinin oldukça düşük seyrettiğini belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, devlet dairelerindeki siber güvenlik risklerine karşı direnç kazanılabilmesi için uygulanması gereken 6 adımı paylaşıyor.


Siber Direnci Artıracak 6 Adım


İş geliştirme süreçleri, modernizasyon ve siber direnç kombinasyonunun başarı getireceğini dile getiren Gürsel Tursun, siber saldırı altında olmaya devam edecek kamu kurumlarının siber direncini artırmaları için sistemlerine adapte etmesi gereken 6 adımı sıralıyor.


1. Temel görevlerde eksiksiz olunmalı. Yamalar, güncellemeler ve erişim izinleri denetimleri gibi rutin görevlerde kamu kurumlarının sürekliliği ve güncelliği elden bırakmaması gerekiyor.


2. Güvenliği artırmak için bulut hizmetlerini desteklemeliler. Bulut teknolojilerinden faydalanarak iş yükünü hem azaltabilir hem de çoklu işlem kapasitesi avantajlarını kullanarak siber saldırganların kamu verilerine ulaşıp kuruma zarar verme ihtimali en aza indirilebilir.


3. Veri merkezli güvenliğe adapte olunmalı. Şifreleme, güçlü hesap ve erişim yönetimi gibi otomatik ya da manuel olarak yönetilen tüm konularda veri güvenliğinin günbegün tüm operasyonlarda gözetildiğinden kamu kurumlarının emin olması gerekiyor.


4. Uygulama güvenliği atlanılmamalı. Otomatik taramalar ve testler uygulayarak uygulamalardaki potansiyel zafiyetleri, devamlı ve düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor.


5. Yazılım temelli ağ kullanımı artırılmalı. Siber saldırganlar, bulamadıkları bir şeye saldıramazlar. Ağ olarak yazılım tabanlı bir sistem kullanılması tercih edilmeli, ağ güvenliği artırılmalı.


6. Proaktif bir savunma yaratılmalı. Yapay zeka ve güvenlik otomasyonu araçları kullanılarak sorunlar kısa zamanda fark edilip, hızlıca savunma yolları üretilmeli. IT departmanlarının sürekli uygulayacağı testlerle belirlenen zayıflıklar, saldırganlar fark etmeden önce sorun olmaktan çıkarılmalı. Siber tehditleri takip ederek en önemli tehditler başta olmak üzere kurumun öncelikleri belirlenmeli.

 

Gönderen: haber
1819 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
İNTERNET HIZININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER BELİRLENDİ
Ben ölünce Facebook hesabım da ölüyor mu?
Türkiye’de üretilen mobil oyunları 800 bin kişi oynuyor
KOBİ’LERİN EN SIK KARŞILAŞTIĞI SİBER GÜVENLİK SORUNLARINA 5 ETKİLİ ÇÖZÜM!
YENİ TEKNOLOJİLER MEHMETÇİĞE SAHADA AVANTAJ SAĞLIYOR

 

 
Ekoloji
2023’ÜN ŞEHİRLERİ AKILLI OLACAK
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM PROJELERİNE AB’DEN HİBE
BAKAN KURUM’DAN "TÜRKİYE ÇEVRE AJANSI" AÇIKLAMASI
RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN KANATLARI ROBOTLARA EMANET
Türkiye ormanları sera gazı salınımının yüzde 16’sını tutuyor

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Halı Yıkama
Koltuk Yıkama
 
Özel Ürünler
Eskişehir Halı Yıkama
Eskişehir Koltuk Yıkama
Eskişehir Yerinde Halı Yıkama
 

Anket
Halınızı Yıkatırken Tercihiniz Nedir

Evden Teslim Ederek Yıkatma
Yerinde Yıkama

Sonuçlar

Son Haberler
İNTERNET HIZININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER BELİRLENDİ
Ben ölünce Facebook hesabım da ölüyor mu?
2023’ÜN ŞEHİRLERİ AKILLI OLACAK
Türkiye’de üretilen mobil oyunları 800 bin kişi oynuyor
KOBİ’LERİN EN SIK KARŞILAŞTIĞI SİBER GÜVENLİK SORUNLARINA 5 ETKİLİ ÇÖZÜM!
YENİ TEKNOLOJİLER MEHMETÇİĞE SAHADA AVANTAJ SAĞLIYOR
Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: Testi başarıyla tamamladı
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM PROJELERİNE AB’DEN HİBE
İnternete bağladığınız cihazlarınızın güvenliğini sağlayacak 5 adım
Dolandırıcılar KOBİ’leri böyle tuzağa düşürüyor